THE ATHENS MA IN ANCIENT PHILOSOPHY

Το αγγλόφωνο αυτό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών προάγει τη μελέτη της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας σε όλο το ιστορικό και θεματικό εύρος της. Είναι το μόνο Πρόγραμμα στην Ελλάδα (και ένα από τα λίγα στον κόσμο) που εστιάζει αποκλειστικά στην αρχαία φιλοσοφία ως αντικείμενο συστηματικής μελέτης και έρευνας. Το «The Athens MA» είναι αποτέλεσμα της συνεργασίας τεσσάρων από τα μεγαλύτερα ελληνικά Πανεπιστήμια, τα οποία ένωσαν τις δυνάμεις τους για να δημιουργήσουν ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό Πρόγραμμα. Συμμετέχοντα Τμήματα: Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, ΕΚΠΑ (έχει τη διοικητική υποστήριξη), Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής, ΑΠΘ, Τμήμα Φιλοσοφίας, Πανεπιστήμιο Πατρών, Τμήμα ΦΚΣ, Πανεπιστήμιο Κρήτης. Πληροφορίες για τη διαδικασία εισαγωγής στο ΠΜΣ «The Athens MA in Ancient Philosophy», όπως και για τον Κανονισμό Λειτουργίας του, δίνονται στον ιστότοπο του ΠΜΣ.

The Athens MA in Ancient Philosophy