MA IN GREEK AND CHINESE CIVILIZATIONS: A COMPARATIVE APPROACH

Το αγγλόφωνο αυτό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών είναι το πρώτο παγκοσμίως που καλλιεργεί μια συγκριτική προσέγγιση του αρχαίου ελληνικού και του κινεζικού πολιτισμού και το μοναδικό που συνδυάζει έναν χρόνο σπουδών στην Κίνα και έναν χρόνο σπουδών στην Ευρώπη. Το Πρόγραμμα είναι προσανατολισμένο στη σύγκριση του αρχαίου Ελληνικού και Κινεζικού πολιτισμού, καθώς και στην προετοιμασία των φοιτητών/φοιτητριών για ανώτερη έρευνα στο πεδίο. Συμμετέχουν: Department of History and Culture, Southwest University, Τμήμα Φιλοσοφίας, Πανεπιστήμιο Πατρών, Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, ΕΚΠΑ, Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής, ΑΠΘ, Τμήμα ΦΚΣ, Πανεπιστήμιο Κρήτης. Πληροφορίες για τη διαδικασία εισαγωγής στο ΠΜΣ «MA in Greek and Chinese Civilizations: a Comparative Approach», όπως και για τον Κανονισμό Λειτουργίας του, δίνονται στον ιστότοπο του ΠΜΣ.

MA in Greek and Chinese Civilizations: a Comparative Approach