ΠΜΣ «ΒΙΟΗΘΙΚΗ»

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με ειδίκευση στη Βιοηθική αποτελεί συντονισμένη εκπαιδευτική ενέργεια του Τμήματος ΦΚΣ (το οποίο έχει και τη διοικητική υποστήριξή του) και των Τμημάτων Ιατρικής, Βιολογίας και Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Συνιστά ακαδημαϊκή καινοτομία, καθώς για πρώτη φορά δημιουργήθηκε στη χώρα μας ένα πλέγμα πανεπιστημιακών Τμημάτων με αντικείμενο την εκπαιδευτική έρευνα σ’ έναν κλάδο αιχμής, που γνωρίζει ιδιαίτερη άνθηση διεθνώς. Η Βιοηθική, ως το πεδίο κριτικής προσέγγισης και επαναθεώρησης των αρχών και κριτηρίων της πράξης στην εποχή της βιοτεχνολογίας, αποτελεί κανονιστική διερεύνηση των ηθικών ζητημάτων που απορρέουν από τις βιοϊατρικές καινοτομίες και τις εφαρμογές τους. Η δομή του Προγράμματος είναι διεπιστημονική. Το ΠΜΣ έχει σχεδιασθεί για φοιτητές/φοιτήτριες που προέρχονται από ποικίλες επιστημονικές κατευθύνσεις (τη φιλοσοφία και τις ανθρωπιστικές σπουδές, τη βιολογία, τις επιστήμες της υγείας, τη νομική και τις κοινωνικές επιστήμες). Για πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία εισαγωγής στο ΠΜΣ «Βιοηθική», όπως και για τον Κανονισμό Λειτουργίας του, βλ. τον ιστότοπο του ΠΜΣ.

ΠΜΣ «Βιοηθική»