Ανακοίνωση για επιλογή φοιτητών σεμιναρίου Φιλοσοφία για παιδαιά

Αγαπητές φοιτήτριες και αγαπητοί φοιτητές του Τμήματος ΦΚΣ,

όπως διαπιστώθηκε στην πορεία των δηλώσεων σεμιναρίων του τρέχοντος ΕΕ 2023–24, στο σεμινάριο «Φιλοσοφία για Παιδιά», του κ. Γκαδρή, έσπευσαν να εγγραφούν πολλοί φοιτητές και φοιτήτριες, με αποτέλεσμα να υπάρξει υπερσυσσώρευση στο ακροατήριο — ως μη όφειλε. Ο λόγος για τον οποίο αυτό συνέβη ήταν ότι, από παρανόηση δική μου (του Προέδρου του Τμήματος), θεωρήθηκε ότι όλοι αυτοί οι φοιτητές και φοιτήτριες είχαν άμεση ανάγκη το μάθημα, προκειμένου να ολοκληρώσουν και τη Διδακτική Άσκηση και να οδεύσουν με το καλό προς το πτυχίο τους. (Πρόθεση όλων μας είναι να βοηθούμε στην έγκαιρη αποφοίτηση των φοιτητών και των φοιτητριών μας). Ωστόσο, όπως προέκυψε, δεν βρίσκονται όλοι/ες όσοι εγγράφηκαν μαζικά στο σεμινάριο αυτό σε αυτή την κατηγορία (του να βρίσκονται άμεσα στην πορεία για το πτυχίο). Δεδομένου ότι αυτή η υπερσυσσώρευση δημιούργησε και παράπλευρα προβλήματα (εξαιρετικά μεγάλη έλλειψη φοιτητών/τριών στα άλλα μας σεμινάρια), οφείλω μεν, με ευθύνη δική μου (του Προέδρου), να ζητήσω συγγνώμη για την αναστάτωση, και να προχωρήσω δε στην εύλογα επιβαλλόμενη διόρθωση της κατάστασης.

Αυτό θα γίνει ως εξής. Στο εν λόγω σεμινάριο θα μείνουν εγγεγραμμένοι/ες όσοι/ες πληρούν τα απαραίτητα κριτήρια πιεστικής ανάγκης συμμετοχής, δηλ. όσοι/ες βρίσκονται 9ο εξάμηνο και πάνω) και, κατά προτεραιότητα όσοι από το 8ο εξάμηνο έχουν τα λιγότερα χρωστούμενα μαθήματα για πτυχίο, μέχρι να συμπληρωθεί ο κρίσιμος για σενάρια αριθμός των περίπου 25 (συν δυο τρεις, αν δεν γίνεται αλλιώς). Προς τούτο, θα γίνει άμεσα ο σχετικός έλεγχος του ποιοι/ες πληρούν αυτά τα κριτήρια.

Οι υπόλοιποι/ες καλούνται να εγγραφούν στα άλλα προσφερόμενα σεμινάρια, προκειμένου να μπορούν αυτά, τα οποία είναι αρκετά και πολύ πολύ ενδιαφέροντα, να πραγματοποιηθούν ομαλά.

Ζητώ και πάλι προσωπικά συγγνώμη για την αναστάτωση και

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση,

Πάνος Θεοδώρου

Πρόεδρος του Τμήματος ΦΚΣ